Anasayfa > Hakkımızda

PayaStem

Mavinin yeşille, sanayinin doğayla kucaklaştığı Payas’ta, geleceğin rekabet dolu dünyasında fark yaratacak; yaratıcı,kendine güvenen,21. yüzyılın becerileriyle donanmış bireyleri yetiştiriyoruz.

PayaSTEM merkezinde donanımlı öğretmenlerimizin uyguladığı; disiplinler arası bir anlayış ve alışılmışın dışında bir eğitimle GELECEĞİ KURGULAYAN öğrencilerimizin gelişimini hedefliyoruz.

Payas Stem Merkezi; Payas ilçesi Karbeyaz mahallesinde yer alan 15000 m2 büyüklüğündeki Türk Yurdu Parkı içerisinde yer almakta olup, 700 m2lik alana sahip 2 katlı bir binada faaliyet göstermektedir.

Payas Belediyesinin 2016 yılının Haziran ayında başlatmış olduğu Payas Stem projesi kapsamında, Türkiye’de bir belediye tarafından ücretsiz stem eğitimi verilen tek Stem merkezi olan Payas Stem Merkezi’ni kurduk. 2016 yılının Kasım ayında hizmete girmiş olup, kurulduğu tarihten bu yana öğrencilere ücretsiz STEM eğitimi vermektedir.

Eğitim merkezinde Robotik Kodlama, Matematiksel Modelleme, Bilimsel Sorgulama sınıflarımız ve bunların yanında çocuklarımızın boş kaldıkları zamanları da kaliteli geçirmelerini sağlayacak Kelimeler Dünyası ile Akıl oyunları bölümleri yer almaktadır. Payas Stem Eğitim Merkezinde yer alan sınıflarımızda; Sensörler, Elektronik Devreler, Üç Boyutlu Yazıcılar, Lego Minstorms EV3 ler, Akıl Oyunları, gibi birçok eğitim materyali kullanılarak atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Peki, neden PayaSTEM?

Çocuklarımızın 21. Yüzyıl becerilerine sahip diğer ülke çocukları ile yarışabilecek duruma gelmesi bakımından bu dört alanın birbiriyle bütünleşmiş eğitimleri gerekmektedir.

Ne olduğuyla değil nasıl olduğuyla ilgilenen bireyler yetiştiriyoruz. Matematik, fen ve teknolojiyi temel mühendislikle birleştiren ve heyecanla çalışan öğrencileri bir şeyler üretirken görmek bizim için artık olağan oldu. Evet, Payas Stem Merkezinden bahsediyorum. Türkiye de bir ilk olma özelliğine sahip bu kurumun, kuruluş aşamasına öncülük etmek, kendi ekibimi oluşturma fırsatı bulmak ,kendimden de bir şeyler katmak beni hem onurlandırıyor hem de gururlandırıyor. Bu fırsata sahip olduğumuz için de ben ve ekibim olarak kendimizi çok şanslı görüyoruz.

Dünyada yeni bir endüstri devrimi yaşanıyor. Bu çağ artık insan gücünü minimize ederek makinelerin ve yapay zekaların çağı olacaktır. Evrimsel algoritmalarla yavaş yavaş evrilen yapay zeka tıpkı insan beyninin evrilmesi gibi evrilecek ve doğruyu yanlışı kendisi seçebilecektir. Bu şekilde makineler bir birine bağlı sistemleri kontrol edebilecek ve insiyatif alabilecektir.

İşte Stem bu yeni devrime hazırlıklı olmaktır. Bu yeni nesil endüstriyi takip edemezsek geriye düşer ve bunun esiri oluruz. Umarım stem ülkemizde yaygınlaşır ve bu dalgaya karşı önlemimizi almış oluruz.

Payas Stem Geleceği Kurgular…

Bize Ulaşın