Anasayfa > Haberler > Teknofest 2019 Uçan Araba Tasarım Yarışması

Teknofest 2019 Uçan Araba Tasarım Yarışması

PAYASTEM MERKEZİ SES GETİRMEYE DEVAM EDİYOR 
PayaSTEM Merkezi öğrencilerden 8. Sınıfa geçen öğrencimiz , bu sene ikincisi düzenlenen dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde uçan araba tasarım yarışmasında ön elemeleri geçerek FİNALLERE kalmaya bir adım daha yaklaşmıştır.Bu sene 160 ı ileri kategori, 261 i serbest kategori olmak üzere yarışmaya 421 başvuru yapılmıştır. Öğrencimiz, uçan araba tasarım yarışmasına lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerin de başvurusuna açık olan İLERİ KATAGORİDE katıldı. İleri kategoriden ön elemeyi geçen takım sayısı 22 olup PayaSTEM takım adıyla katılan öğrencimiz Can şu an 11. Sıradadır. Tasarladığı uçan arabanın teknik özellikleri ve çizimi için uzun bir araştırma evresi geçirdikten sonra kendi yaptığı 3 boyutlu yazıcı ile aracın ilk prototipini üretti.
Ön elemeleri geçen öğrencimiz turnuvanın ileri aşamaları hakkında bilgi almak için TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.)’ın düzenlediği toplantıya davet edildi. Yapılacak toplantıda turnuva hakkındaki merak edilen sorular cevaplandırılıp Atak, Gökbey ve Anka üretim tesislerinde teknik gezi düzenlenecektir.
Dünyanın bilim ile güzelleşeceğini söyleyen öğrencimiz Can, bu proje ile trafik ve hava kirliliği sorununa çözüm üretilebileceğini söylüyor.
Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen ve "Milli Teknoloji Hamlesi" sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST; Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecektir.
Geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyi misafir eden festival, bu sene 1 milyon ziyaretçiyi hedeflemektedir.

Bize Ulaşın